امکان

تنیده

المیرا ایروانی‌زاد
20 لغایت 1 ارديبهشت 95
 
المیرا ایروانی‌زاد متولد سال ۱۳۶۶ است. پس از گرفتن لیسانس نقاشی از دانشگاه تهران، برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت و در رشته‌ی هنرهای زیبا از دانشگاه متروپولیتن لندن  فارغ‌التحصیل شد. او در سال ۹۳ موفق به کسب بورسیه‌ی دوساله‌ی DAAD شد و در حال حاضر ساکن برلین است. ایروانی‌زاد تا به حال نمایشگاه‌های مختلف گروهی و انفرادی در تهران، لندن و برلین داشته است.

 

المیرا ایروانی‌­زاد بیش از هرچیز یک نقاش است. به عبارت دیگر، این کنش نقاشی و پردازش رنگ‌ها است که فضا و خاستگاه تصور و ترجمه‌­ی افکار و ادراکات او را شکل می‌­دهد. او کارش را با فرم­‌های رنگی، انتزاعی و در عین‌­حال ارگانیک شروع می­‌کند. اما خیلی زود آنها را با رنگ، در اینجا رنگ سیاه، می‌پوشاند. تکنیک رنگ­‌پوشانی و نیز اضافه کردن لکه­‌ها نقش عمده­‌ای در کار او دارند و به خلق فرم‌­های تازه منجر می‌­شوند. با این همه نمایشگاه «تنیده» شامل مجسمه و کولاژ نیز می­‌شود. در مجسمه­‌های سیاه­‌رنگ روی دیوار، فر‌‌م‌­ها و رنگ­‌ها وجهی سه بعدی می‌­یابند: فرم­‌های تاخورده، بی‌وزن و معلق. در کولاژها، هنرمند کاغذها را آزادانه بین دو سطح شیشه‌ای نگه‌داشته است، کولاژهایی که اگرچه موقتا تثبیت شده‌­اند، آنچه آشکار می‌کنند یا می‌پوشانند کاملا متغیر است.

البته این نمایشگاه صرفا به فرم و رنگ نمی‌پردازد. مجسمه‌­ها با صدای محیطی از ساعات اولیه‌­ی روز در یک شهر همراه شده­‌اند و ما را از انتزاع به سمت جهان زندگی روزمره‌­مان، فضای کلان­‌شهری مثل تهران، سوق می‌دهند. هنرمند در این آثار چگونگی رویت‌­پذیر شدن تاریخ، زندگی، سیاست و حافظه را در سطح متغیر یک شهر پی می­‌گیرد، در لایه‌های پوست شهر. او درگیر این مساله است که چطور فاصله، تغییر زمانی و تجربه به ادراک و حرکت فرد در فضای شهری شکل می‌­بخشد و تعیین می­‌کند فرد تا چه حد می‌تواند در این لایه‌ها راه خود را بیابد.

هانا یکوبی | مورخ هنر